کرمان من

وبلاگ شهر عزیز کرمان

کرمان من

وبلاگ شهر عزیز کرمان

کرمان من
کِرمان پهناورترین استان ایران
آخرین مطالب
آخرین نظرات
  • ۲۰ آذر ۹۷، ۱۴:۰۸ - میم . الف
    :))


رویداد های مهم 15 شوال (فردا) :-    شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا (علیه السلام) عموی بزرگوار پیامبر (صلی الله علیه و آله) در جنگ احد  (3ق)


-    وقوع معجزه رد الشمس برای امیرالمومنین علیه السلام در مسجد فضیخ، معروف به مسجد ردالشمس  (7ق)


-   وفات سیدالکریم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام  (252ق)


حضرت حمزه سیدالشهدا (علیه السلام)

حمزه بن عبدالمطلب ، عموی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و از شهدای اُحُد هستند. مادرشان هاله بنت اُهَیب (وُهَیب) بن عبدمَناف بن زُهره بود. واژه حمزه را نیز به معنای شیر یا تیزفهمی دانسته‌اند . ایشان از شجاع ترین و دلاورترین مردان عصر خویش بودند که در صدر اسلام به مسلمین پیوست و در جنگ احد به طرز ناجوانمردانه ای به شهادت رسیدند .

وی را اسداللّه و اسد رسول اللّه لقب داده‌اند. طبق حدیثی از پیامبر(صلی الله علیه و آله)، پس از شهادتش نیز مورد تأیید الهی قرار گرفت و به سیدالشهداء مشهور شد .

گفته شده است که حضرت فاطمه (سلام الله علیها) به زیارت قبر حمزه می‌رفت و آن را با سنگ چین مشخص کرده بود .

 

معجزه رد الشمس

رَدّ الشّمس (به معنای بازگشت یا بازگرداندن خورشید) از معجزات پیامبر (صلی الله علیه و آله) و کرامات امام علی(علیه السلام). در این واقعه، به دعای پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)، خورشید که در حال غروب بود، به عقب بازگشت و حضرت علی(علیه السلام) نماز عصر خویش را خواند .

امام صادق(علیه السلام) میفرماید : روزی پیامبر خدا نماز عصر خود را خواند که علی آمد(و در نزد ایشان نشست ) پیامبر برای استراحت سر مبارکشان را بر دامن علی گذاشتند وبه خواب رفتند .هنگامی  سر از دامن علی برداشتند که خورشید غروب کرده بود از علی پرسیدند : ای علی نماز عصر را نخوانده ای ؟ گفت : نه یا رسول الله .
پیامبر خدا فرمود : خداوندا علی در کار اطاعت تو بود خورشید را برایش برگردان . در این هنگام خورشید بازگشت .

 

حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام

حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام، نواده پاک امام حسن مجتبی علیه السلام و از راویان حدیث و از جمله دانشمندان بزرگی است که محضر سه تن از امامان معصوم علیهم السلام را درک کرده و از محضر ایشان بهره برده است.

سخنان ائمه علیهم السلام در مورد این شخصیت والا، محبوب و معتمد نزد اهل بیت علیهم السلام، نشان از شخصیت علمی و مدارج بالای معنوی آن محدّث والامقام دارد، چنانچه در روایتی مشهور، امام هادی علیه السلام زیارت بارگاه حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام را برابر با زیارت مزار منور حضرت سیدالشهداء علیه السلام در کربلا دانسته است.

 

برنامه بزرگداشت حضرت حمزه سیدالشهدا(علیه السلام) و محدث بزرگوار حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) :

این مراسم همچون سال‌های گذشته با حضور جمع کثیری از مردم ولایتمدار و متدیّن از سراسر کشور در مصلای بزرگ ری برگزار خواهد شد.

امشب (18 تیرماه)  :

بعد از نماز مغرب و عشاء با مرثیه سرایی آقای حمید رمضانپور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حائری

فردا (19 تیرماه) :

از ساعت 11 صبح با تلاوت آیات قرآن کریم توسط قاری ممتاز هادی موحد امین و برنامه جمع خوانی خادمین آستان مقدس آغاز و در ادامه زیارتنامه حضرت عبدالعظیم علیه السلام توسط میرزا احمد شربیانی قرائت و پس از ذکر اشعار توسط غلامرضا سازگار، ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام مجتبی باقری به مرثیه سرائی خواهد پرداخت.

ایراد سخنرانی توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر و اقامه نماز جماعت ظهر و عصر، پایان‌بخش این مراسم خواهد بود.


اگر براتون مقدور بود ، این  مراسم عظیم و باشکوه رو از دست ندین ، ان شاءالله نائب الزیاره خواهم بود .

 

این مراسم به طور مستقیم از طریق پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام به نشانی www.abdolazim.com   پخش خواهد شد


.

قالب رضا